Multithumb found errors on this page:

Unsupported image type images/galeria/auta/ciezarowka_1.bmp image/x-ms-bmp
Unsupported image type images/galeria/auta/ciezarowka_1.bmp image/x-ms-bmp
Read more: Jak pozbyć się problemu pustych przebiegów

Puste przebiegi to problem, z którym nieustannie zmagają się firmy transportowe. Według danych statystycznych z GUS, stanowią one 33 proc. wszystkich przejazdów w Polsce oraz 15 proc. przejazdów międzynarodowych . Jak wskazują eksperci, jedną z przyczyn tej sytuacji jest sama struktura branży transportowej, a problem pogłębia się z powodu walki cenowej, odbywającej się na giełdach transportowych.

Read more: Wymóg posiadania przez kierowcę dokonującego przewozu na terytorium Czech umowy o pracę...
Wydział Konsularny Ambasady RP w Pradze odpowiadając na pytanie o obowiązek posiadania przez kierowców wykonujących międzynarodowy przewóz drogowy na terytorium Czech umowy o pracę przetłumaczonej na język czeski, na podstawie stanowiska czeskiego Ministerstwa pracy i spraw socjalnych oraz obowiązujących przepisów, wyjaśnia:

Read more: Dwa odpoczynki dzienne w 24 godzinach
W systemach pracy kierowców istnieje wiele możliwości, które są uwarunkowane stylem funkcjonowania firmy, rodzajem wykonywanych zadań przewozowych oraz ich miejscem. Coraz częściej zdarzają się jednak przypadki, w których kierowca w ciągu 24 godzin ma nie wiele jazdy i odbiera dwa odpoczynki dzienne. W takich wypadkach wielokrotnie pracodawcy nie wiedzą jak zakwalifikować taką sytuację, czy są to dwa okresy prowadzenia, czy jeden.

Read more: 2017 rok najlepszy dla branży transportowej od trzech lat
Odczyt „Barometru EFL”[1] dla transportu na IV kwartał tego roku wyniósł aż 63,8 pkt. i był drugim najwyższym w tym roku. Co więcej, firmy transportowe oceniły swoją sytuację lepiej niż w III kwartale br. (59,3 pkt.) oraz w analogicznym okresie ubiegłego roku (55,8 pkt.). Dobry wynik to zasługa przede wszystkim optymizmu dotyczącego inwestycji, których wzrostu spodziewa się ponad 38% przedsiębiorców w branży. Tym samym dla przewoźników 2017 rok był najlepszym od początku 2015 roku, od kiedy EFL realizuje badanie.

Read more: Rynki wschodnie – straconą szansą czy nowym wyzwaniem dla polskich firm transportowych i...
Komentarz Grzegorza Szenejki, właściciela firmy spedycyjnej Go Logis i eksperta ds. wymiany handlowej z krajami WNP, na temat sytuacji na rynkach wschodnich w 2017 roku i prognozach na rok 2018.

Read more: Niemcy kwestionują wliczanie polskich diet i ryczałtów do MILOG
W mediach można było przeczytać, że Ministerstwo Finansów Federalnej Republiki Niemiec zmieniło zdanie na temat zaliczania diet i ryczałtów do płacy minimalnej. Czy to prawda?
Pytanie jest, czy dotychczas Ministerstwo Finansów Federalnej Republiki Niemiec miało w ogóle jakiekolwiek stanowisko na temat zaliczania diet i ryczałtów. Prawda jest taka, że w Polsce informacje na stronie www.zoll.de zostały zinterpretowane często w ten sposób, że diety i ryczałty mogłyby być polskim kierowcom zaliczone do niemieckiej płacy minimalnej po potrąceniu odpowiednich stawek wynikających z niemieckiego rozporządzenia Sozialversicherungsentgeltverordnung. Natomiast na stronie www.zoll.de nigdy nie były wymienione podstawy prawne polskie jako dopłata z powodu delegowania pracowników, więc informacja Ministerstwa Finansów została tylko zinterpretowana. Dlatego ministerstwo też twierdzi, że nie zmieniło swojego stanowiska, lecz że każdy dodatek z powodu delegowania pracowników podlega pojedynczemu badaniu, czy należy zaliczać do płacy minimalnej lub nie. Według pisma procesowego urzędu celnego w toczącym się postępowaniu sądowym przed Sądem Finansowym w Stuttgarcie, uzgodnione z Ministerstwem Finansów właśnie polskie diety i ryczałty zasługują w całości na rekompensację kosztów kierowcy i dlatego one nie miałyby zostać uznane jako część płacy minimalnej.

Read more:  Zmiany w kwestii odpoczynku kierowców w Wielkiej Brytanii
Od 1 listopada 2017 r., Wielka Brytania wprowadziła na terenie kraju zakaz odbioru przez kierowcę w kabinie samochodu 45-godzinnego, tygodniowego okresu odpoczynku. Nowy, bardziej restrykcyjny przepis wynika z art. 8 ust. 8 Rozporządzenia (WE) Parlamentu Europejskiego nr 561/2006, którego nieprzestrzeganie sankcjonowane jest już w Niemczech, Francji czy Belgii. Jak w ciągu miesiąca od wprowadzenia przepisów zmieniły się kontrole drogowe w Zjednoczonym Królestwie, wyjaśnia Kamil Wolański – ekspert Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.

Read more: Klauzula w sprawie palet
Niemal każde zlecenie transportowe wiąże się z przewozem towaru na paletach. Jak życzy sobie większość nadawców, przewoźnik, zarówno w miejscu załadunku jak i rozładunku, ma wymienić daną ilość palet z towarem na puste.

Read more: Przed nami wiosna pełna zmian w prawie pracy
Ryczałty za nocleg i model pracy w transporcie międzynarodowym, rewizja przepisów o delegowaniu pracowników, Pakiet Mobilności – tymi zagadnieniami żyje transport międzynarodowy od dwóch lat.

Read more: Od 1 stycznia 2018 r. e-składka, czyli jeden przelew do ZUS
Od 1 stycznia płatnicy ZUS będą opłacali składki jednym przelewem na swój numer rachunku składkowego. Zamiast trzech albo czterech przelewów miesięcznie, będzie można wysyłać tylko jeden przelew łącznie na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych.