Nowy system opłat drogowych w Czechach

Nowy system opłat drogowych w Czechach

1 grudnia rusza nowy system opłat drogowych w Czechach. Dla przewoźników, oznacza to konieczność rejestracji w nowym systemie oraz wyposażenia samochodów w urządzenia, zgodne z nowymi rozwiązaniami technologicznymi. Informacje dotyczące nowego systemu opłat drogowych przewoźnicy mogą uzyskać m.in. na stronie www.mytocz.eu.


117 tysięcy samochodów ciężarowych z Polski musi zostać ponownie zarejestrowanych w nowym systemie opłat drogowych w Republice Czeskiej.

Polscy przewoźnicy, cztery tygodnie od rozpoczęcia rejestracji pojazdów w nowym elektronicznym systemie opłat drogowych w Republice Czeskiej, zarejestrowali 15 tysięcy samochodów ciężarowych. W obecnym systemie opłat drogowych jest zarejestrowanych 117 tysięcy pojazdów. Jeśli polscy kierowcy nie zarejestrują pojazdów w ustalonym terminie i nie zainstalują nowych jednostek pokładowych, istnieje ryzyko, że na przełomie roku na przejściach granicznych z Republiką Czeską dojdzie do sparaliżowania transportu.

Przewoźnicy są zobowiązani zarejestrować się w nowym systemie i wyposażyć pojazdy w jednostki pokładowe do dnia uruchomienia nowego systemu opłat, tj. do 1 grudnia 2019 r. Warunkiem odebrania lub wysłania nowej jednostki pokładowej, jest oprócz rejestracji także wpłata zwrotnej kaucji za jednostkę pokładową w wysokości 2468 CZK.

Wymiana jednostek pokładowych i obowiązek rejestracji to prawdopodobnie największy problem, z którym muszą zmierzyć się przewoźnicy. Dlatego proces rejestracji został przygotowany w taki sposób, aby był jak najprostszy dla przewoźnika. Przewoźnicy mogą rejestrować się od 22 września, ale tylko niewielka liczba firm spełniła ten obowiązek.

Przewoźnicy mogą zarejestrować się w nowym systemie opłat drogowych w Republice Czeskiej za pośrednictwem wydawców kart paliwowych lub online na stronie www.mytocz.eu. W przypadku rejestracji online przewoźnik otrzyma pocztą nową jednostkę pokładową. Na adresy w Czechach, Niemczech, Austrii, Polsce i Słowacji zostaną wysłane jednostki pokładowe bezpłatnie, bez opłat pocztowych. Przed wysłaniem jednostki pokładowej przewoźnik musi zawsze wpłacić kaucję zwrotną w wysokości 2 468 CZK. Przewoźnicy mogą również zarejestrować się osobiście w ponad 200 Punktach Obsługi Klienta w Czechach.

Wszystkie informacje dotyczące nowego systemu opłat drogowych przewoźnicy mogą uzyskać na stronie  www.mytocz.eu lub non-stop dzwoniąc pod numer obsługi klienta +420 243 243 243.

Przegląd kluczowych terminów dla przewoźników

  • 22 września 2019 r. rozpoczęcie tzw. rejestracji wstępnej - rejestracji pojazdów i ich użytkowników w nowym elektronicznym systemie opłat drogowych, dystrybucja nowych jednostek pokładowych  dla przewoźników, którzy się zarejestrują; po rejestracji pojazd musi być wyposażony także w obowiązującą jednostkę pokładową starego systemu, nowa jednostka może znajdować się w pojeździe (nie jest pobierana opłata za przejazd)
  • 1 grudnia 2019 r. uruchomienie nowego elektronicznego systemu opłat drogowych – przewoźnik od tego       czasu  ma obowiązek posiadania w pojeździe na drogach płatnych nową jednostkę pokładową; w pojeździe może znajdować się stara jednostka pokładowa (opłata za przejazd nie będzie  pobierana)


Podstawowe zasady funkcjonowania systemu opłat drogowych w Republice Czeskiej pozostają niezmienione nawet po przejściu na nowy system opłat. Wysokość opłaty zależy od rodzaju pojazdu i odległości przejechanej po drogach płatnych. Obowiązek zapłaty opłaty drogowej dotyczy co najmniej czterokołowych pojazdów silnikowych o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu przekraczającej 3,5 tony. Od 1 grudnia 2019 r. nie dochodzi do zmian w zakresie dróg płatnych.

Image

Będziesz miał/a kontrolę ITD w firmie?
Twoi kierowcy nie przestrzegają przepisów?
Chcesz na bieżąco kontrolować kierowców?
Skontaktuj się z nami!
Czym szybciej przystąpimy do pracy, tym mniejszy będzie mandat.