Wiadomości transportowe

Read more: Mazowieccy inspektorzy podzielili się najcenniejszym darem – krwią
Funkcjonariusze służb mundurowych po raz kolejny połączyli siły i oddali krew przy Areszcie Śledczym w Radomiu. W akcję włączyli się również inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego z Radomia.

Read more: Volvo Trucks z zadowoleniem przyjmuje nowy wymóg przedkładania deklaracji dotyczącej zużycia...
Od 1 stycznia 2019 r. dla wszystkich nowych samochodów ciężarowych wyprodukowanych w UE musi być dostępna deklaracja określająca ich zużycie paliwa i emisję CO2. Celem tej regulacji jest ułatwienie kupującym wyboru energooszczędnych pojazdów, o mniejszym oddziaływaniu na klimat, a tym samym ograniczenie emisji spalin w sektorze transportu drogowego. Volvo Trucks z zadowoleniem przyjmuje te nowe przepisy, traktując jej jako uzupełnienie narzędzi, które już teraz są wykorzystywane w tej branży.

Read more: Współpraca Scania i Northvolt nad elektryfikacją ciężkich pojazdów
Przedstawiciele Scania i Northvolt zawarli porozumienie o wspólnym opracowaniu i wprowadzeniu na rynek akumulatorów do pojazdów użytkowych. Współpraca obejmuje inwestycję o wartości 10 mln euro w rozwój ośrodka badawczego Northvolt.

Read more: Ma być łatwiej z zaświadczeniami A1
1 lutego br. odbyło się spotkanie członków Konfederacji Lewiatan z prof. Gertrudą Uścińską, Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W trakcie spotkania omawiano ostatnie zmiany i plany na przyszłość Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Read more: Kierowcy mogą korzystać z wcześniejszej emerytury
Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów rozstrzygnął kwestię wcześniejszych emerytur dla kierowców, którzy wykonywali również czynności konwojenta, ładowacza lub spedytora.  Sędziowie Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego przychylili się do korzystnego dla kierowców stanowiska Prokuratury Krajowej.

Read more: GITD rozpoczyna współpracę z Politechniką Łódzką
Główny Inspektor Transportu Drogowego dr inż. Alvin Gajadhur i Rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Sławomir Wiak podpisali 1 lutego 2018 r. w siedzibie GITD porozumienie o wszechstronnej współpracy w ramach posiadanych uprawnień oraz możliwości, określonych ustawową i statutową działalnością obu instytucji.

Read more: Polska w czołówce
Coraz więcej firm transportowych w Polsce docenia pakiet korzyści związanych z udziałem w programie „Ecolution by Scania”. Polska jest jednym z liderów programu w Europie, jeśli chodzi o liczbę zawieranych kontraktów.

Read more: Bułgarzy zaprezentowali priorytety w transporcie na czas swojej prezydencji
Podczas spotkania z posłami komisji ds. transportu i turystyki Parlamentu Europejskiego, które odbyło się 22 stycznia 2018 r., przedstawiciele bułgarskiej prezydencji zaprezentowali priorytety, jakimi będą się kierować podczas swojego przewodnictwa w pracach Rady UE.

Read more: Branża logistyczna dynamicznie rośnie. Największymi wyzwaniami w tym roku brak pracowników i...
Rosnący popyt wewnętrzny i eksport, większa wymiana handlowa ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami, napędzają branżę logistyczną. Bezpośredni udział sektora usług transportu i logistyki w polskim PKB zwiększył się o ponad jedną piątą od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dynamicznie rośnie powierzchnia magazynowa i zapotrzebowanie na nią przez firmy. Logistyka inwestuje w nowe technologie i innowacyjne rozwiązania. Branża boryka się też z brakiem pracowników. Dodatkowo presja płac sprawia, że branża będzie musiała przeprowadzić serię podwyżek dla klientów.

Read more: Zawód kierowca-mechanik wspólnie z ITD
W dniach 22 oraz 24 stycznia br. WITD w Bydgoszczy zorganizował spotkania z uczniami szkół śrenich z regionu kujawsko-pomorskiego kształcących  się w zawodzie kierowca-mechanik.