b_300_0_16777215_00_images_artykuly_2018_2_itd_pozn_1fg334324f3412.jpg
O mrożącym krew w żyłach wypadku tuż przed godziną 11 przed południem 1 lutego 2018 roku przy punkcie poboru opłat w Żdżarach trudno pisać bez emocji. Pijany w sztok 54-letni Łotysz został sprawcą sporego karambolu, w wyniku którego zostało rannych dziesięć osób, a zniszczeniu uległo pięć aut. Na miejscu byli inspektorzy z oddziału konińskiego Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego (WITD) w Poznaniu.

Pijany Łotysz staranował na autostradzie A2 przy punkcie poboru opłat (PPO) w Żdżarach (na południe od Konina) pięć samochodów. Na filmie z kamer PPO i zdjęciach widać, jak rozpędzona ciężarówka z naczepą, jadąc z prędkością około 90 km/h, taranuje oczekujące przed PPO auta, potem ledwo wbija się między bramki, rozdziera plandekę naczepy i wprost wypycha znajdującą się przed nim białą furgonetkę, wgniatając jej tył. W końcu zjeżdża na prawe pobocze, łamiąc się w literę „L” i niszcząc przedni most zawieszenia pojazdu. Badanie u kierowcy-pijaka wykazało w jego organizmie 2,9 promila alkoholu. Zawieziono go do szpitala, a po opatrzeniu zatrzymali go policjanci. Rannych zostało kilka osób, początkowo dziesięć, a potem po rozpoznaniu wypadku mówiono już tylko o pięciu osobach. Obrażenia nie zagrażały ich życiu.

Jak ustalili inspektorzy transportu drogowego z oddziału w Koninie, pojazd przewoził meble. Analiza danych cyfrowych odczytanych przez nich nie ujawniła naruszeń związanych z Ustawą o transporcie drogowym. Po zebraniu dokumentacji pojazdu przekazano ją Policji.

W zabezpieczeniu wypadku brały udział dwie załogi, w sumie czterech inspektorów z konińskiego oddziału WITD. Inspektorzy wezwali służby ratunkowe pod nr 112, pomagali w kierowaniu ruchem oraz w oględzinach uszkodzonych pojazdów wraz ze strażakami. Autostrada A2 została zablokowana na około cztery godziny, zorganizowano objazdy

Wypadek w Punkcie Poboru Opłat w Żdżarach
Wypadek w Punkcie Poboru Opłat w Żdżarach
Previous Next Play Pause
1

źródło: WITD Poznań